Podsumowanie szóstej edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016

Podsumowanie szóstej edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016

...czyli największa impreza dla producentów owoców i warzyw w Polsce.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW odbyły się po raz szósty. Po raz pierwszy w nowej lokalizacji na Warsaw Expo w Nadarzynie, niewiele ponad  20 km od centrum Warszawy.

Tegoroczna edycja okazała się pod każdym względem rekordowa. Odwiedziło nas podczas dwóch dni  targowych 11 863 osób (wejście na targi było rejestrowane), swoją ofertę prezentowało 205 wystawców z których 35% brało udział w TSW po raz pierwszy. Wielu gości przyjechało z zagranicy: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Estonii, Holandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Anglii, Francji czy Turcji.  Powierzchnia TSW2016 również jest większa niż w latach poprzednich i wyniosła blisko 16 000 metrów kwadratowych.  To wszystko sprawia, że TSW umocniło swoją pozycję największej imprezy ogrodniczej w Polsce z kompleksową ofertą dla producentów owoców i warzyw. 

Ważną częścią TSW są konferencje branżowe, podczas których odbywają się wykłady polskich i zagranicznych specjalistów zarówno naukowców jak i praktyków. W środę 13 stycznia odbyły się:  III Konferencja Truskawkowa, Sadowniczej Forum Ekonomiczne, konferencja o doświetlaniu upraw pod osłonami. Drugiego dnia targów obyła się konferencja sadownicza, o warzywach polowych tym razem w całości poświęcona kapustnym oraz o nowym gatunku dla polskiego ogrodnictwa – świdośliwie. Podczas dwóch dni TSW2016 wygłoszono 55 wykłady.  Odbyło się szóste Forum Grup Producenckich, którego organizatorem jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzy.

Podczas uroczystego otwarcia TSW 2016 po raz trzeci zostały przyznane nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka  innowacyjnym produktom dla ogrodnictwa. Z roku na rok znaczenie nagrody wzrasta w tym roku napłynęło o 30% więcej zgłoszeń a ich jakość i różnorodność sprawia, że kapituła nagrody nie miała łatwego zadania.

Tegorocznymi laureatami są:

Vaxiplant SL, zgłoszony przez firmę Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o.

SoFruPak, zgłoszony przez firmę Portos-Gaj i Pisarski Sp. J.

Ultradźwiękowy system nawilżania – Contronics, zgłoszony przez firmę Tel-Met Sp. z o.o.

Kapituła postanowiła przyznać dodatkowo wyróżnienie dla produktu:

MaxiFruit, zgłoszonego przez firmę Timac Agro Polska Sp. z o.o.

W skład kapituły przyznającej nagrodę im. prof. Szczepana A. Pieniążka wchodzą:

  1. prof. dr hab. Małgorzata Korbin (dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach).
  2. Prof. dr. Franciszek Adamicki (Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach).
  3. Dr hab. Adam Ekielski (SGGW Wydział Inżynierii Produkcji).
  4. Dr Grzegorz Doruchowski (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach).
  5. Witold Boguta (prezes KZGPOiW).
  6. Adam Fura (dyrektor Oddziału ŚODR w Sandomierzu).
  7. Mariusz Podymniak (Hortus Media Sp. z o.o.).
  8. Jacek Kłudka (prezes Oficyny Wydawniczej Oikos Sp. z o.o.).

Patronem merytorycznym targów jak co roku był Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic. Patronami branżowymi  tego ważnego dla sadowników i warzywników wydarzenia w roku 2016 po raz kolejny były firmy:  AMG importer ciągników Landini, Bayer Sp. z o.o. i Timac Agro Polska Sp. z o.o.

Organizatorem Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW2016, po raz czwarty była Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o.