Najnowsza technologia imponowała i przyciągała. TSW 2024 odwiedziły tysiące ogrodników

Oficyna Wydawnicza Oikos sp. z o.o. od 14 lat organizuje Targi Sadownictwa i Warzywnictwa. Tegoroczna edycja wzmocniła nas na pozycji lidera wśród organizatorów wydarzeń dla branży ogrodniczej w kraju. TSW stały się cenioną platformą wymiany wiedzy i dialogu dla producentów innowacyjnych rozwiązań technologicznych, plantatorów owoców i warzyw oraz ekspertów z branży. Zadziwiały nowatorskie maszyny i urządzenia, zainteresowaniem cieszyły się poletka pokazowe, a liczni uczestnicy z 9 konferencji czerpali najnowszą specjalistyczną wiedzę.

 17 i 18 stycznia 2024 r. na terenie Targów Kielce zgromadziło się 424 wystawców z 18 krajów. Prezentowali maszyny do prac w sadach i do upraw warzyw. Urządzenia chłodnicze, a także do przechowywania, sortowania i pakowania owoców oraz warzyw. Oblegane były poletka z przykładami materiałów szkółkarskich. Znaczna część wystawców prezentowała nawozy, środki ochrony roślin, w tym ekologiczne. Branża przetwórców i firm handlujących owocami również była obecna. 
– Gościliśmy o ponad 100 wystawców więcej niż przed rokiem. 424 firmy zajęły sześć hal, o jedną więcej niż w 2023 r. Powierzchnia wystawiennicza została zwiększona o 20 procent. Targi odwiedziło ponad 1000 osób więcej – 13 832 gości. Wybrana przez nas dwa lata temu nowa lokalizacja targów to centrum produkcji owocowo-warzywniczej. A Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu doskonale – mówi dyrektor TSW Jacek Kłudka. 

Gros wystawców już zadeklarowało swój udział w XV edycji TSW, która zaplanowana została na 22 i 23 stycznia 2025 r. Wielu podkreśla, że liczy na większą powierzchnię. 
– Decyzja o przeniesieniu targów do Kielc już służy rozwojowi wydarzenia, co wyraźnie widać po sukcesie tegorocznej edycji. W 2025 r. będziemy mieli do dyspozycji siódmą halę, która jestem przekonany, w kolejnych latach również zostanie zapełniona – dodaje Jacek Kłudka.  
– Jeśli i to będzie mało, to nadmienię, że stoimy u progu budowy kolejnej – deklaruje prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.
Znaczenie wydarzenia podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak. – Targi TSW są znakomitą przestrzenią do dyskusji dla producentów, rolników i przetwórców. Zachęcają do podnoszenia kwalifikacji i umiejętności wśród rolników i sadowników – mówił.

Imponujące przykłady mechanizacji, robotyzacji i automatyzacji  na TSW
Prezentacje wystawców to dowód imponującego postępu w produkcji maszyn rolniczych. Mechanizacja, robotyzacja i automatyzacja stają się rzeczywistością, odpowiadając na wyzwania branży, m.in. na brak siły roboczej i Zielony Ład. Odwiedzający mogli zapoznać się z autonomicznymi ciągnikami do upraw warzyw i owoców w sadach oraz robotami firmy AgXeed usuwającymi chwasty laserem. Tradycyjne traktory zaskakiwały nowymi rozwiązaniami. Zwiedzający mogli zobaczyć takie marki, jak Case IH, New Holland, Landini, Iseki, Lovol, Massey Ferguson, John Deere, TYM, LS. Modele doceniane za komfort i bezpieczeństwo pracy w sadach, zaskakiwały maksymalnie przeszklonymi kabinami. Nowatorskie rozwiązania do przycinania gałęzi prezentowały m.in. firmy Grunner i PROCNC, a kombajny dbające o jakość zbiorów owoców i warzyw – m.in. Jagoda i Weremczuk. 

Nie zabrakło nowoczesnych linii do sortowania i pakowania. Na wielu stoiskach można było zobaczyć, jak one pracują, np. Green Sort prezentował w ten sposób najnowszy stół pakerski. 
Szeroką ofertę opryskiwaczy sadowniczych zaprezentowała firma Dominiak. Wśród maszyn uprawowych wyróżniał się trend mechanicznego pozbywania się chwastów. Automatyczne pielniki, kosiarki cieszyły się popularnością. 
Targi TSW 2024 pokazały, że ogrodnictwo dąży do innowacji i zrównoważonych rozwiązań, przyczyniając się do efektywnej produkcji i ochrony środowiska. 

Ogromne zainteresowanie Kongresem TSW 
Sadownicy chcą się rozwijać i usprawniać prace w swoich gospodarstwach. Potwierdziły to tłumy biorące udział w Kongresie TSW. Zorganizowano aż 9 konferencji, które dostarczyły plantatorom wiedzy m.in. na temat unowocześniania prac, a także możliwości obniżenia kosztów produkcji. 80 ekspertów podzieliło się swoją wiedzą m.in. o nawożeniu, nowych odmianach, chorobach i szkodnikach. Konferencje sadownicza, jagodowa, maszynowa, warzywnicza, truskawkowa, szkółkarska, dotycząca odnawialnych źródeł energii i sytuacji w branży, a także Sadownicze Forum Ekonomiczne pozwoliły uczestnikom zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat prowadzenia upraw i handlu.

Doceniona praktyczna wiedza na poletkach pokazowych TSW 
Podczas TSW 2024 można było nie tylko poznać teorię dotyczącą prowadzenia upraw, ale także zobaczyć, jak w praktyce tworzone są nowoczesne plantacje. Po raz pierwszy w halach Targów Kielce zostały zaaranżowane poletka pokazowe, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Pierwsze – z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni – prezentowało najnowocześniejsze technologie nawadniania, pomiaru wilgotności i ochrony przed szkodnikami. Drugie – przedstawiało nietypowe formy uprawy borówki amerykańskiej, malin i truskawek w tunelach.
– Tego typu przestrzeń stanowi najlepszy sposób prezentacji technologii uprawy. W jednym miejscu można się dowiedzieć, jak przygotować teren pod uprawę, co jest idealnym źródłem wiedzy dla plantatorów – mówił Przemysław Sarbinowski z firmy iGrow zajmującej się przygotowaniem infrastruktury. – Jest to pionierski projekt, który ujrzał światło dzienne i myślę, że będzie on powielany również w kolejnych edycjach tych targów – dodał.

Dwudniowe wydarzenie doceniło wielu zwiedzających. Jak podkreślali, udział w TSW był doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, nawiązania branżowych kontaktów oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w dziedzinie sadownictwa i warzywnictwa.

 

Zapraszamy na XV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą się 22–23 stycznia 2025 r. na terenie Targów Kielce! 

 
Najnowsza technologia imponowała i przyciągała. TSW 2024 odwiedziły tysiące ogrodników