LAUREACI NAGRODY IM.PROF. SZCZEPANA PIENIĄŻKA - TSW 2023

Podczas targów TSW 2023 po raz ósmy zostały przyznane nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. Jury konkursu uhonorowało najbardziej innowacyjne i korzystne dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produkty zgłoszone przez wystawców. W tym roku na konkurs wpłynęły aż 22 zgłoszenia, w związku z tym postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienie.

W tegorocznej edycji konkursu kapituła postanowiła nagrodzić:

 

  • Agro Smart Lab/Bio AtiW za preparat Agro Eca Protect.
    Jest to pierwszy taki produkt na świecie (został zgłoszony do ochrony patentowej). Opracowano i wytwarza się go w Polsce. Preparat został zarejestrowany w czerwcu 2022 roku jako biostymulator i dopuszczony do ekologicznej produkcji. Jako jedyny wykorzystuje połączenie niezwykłych cech elektrolizowanej wody z klinoptylolitem – minerałem pochodzenia wulkanicznego – w celu stymulowania odporności roślin. Ze środków dostępnych na rynku tylko on ma w składzie ustabilizowaną elektrolizowaną wodę, która nie dopuszcza do infekcji grzybowych i bakteryjnych roślin.

  • Vantage Polska sp. z o.o. za robot polowy Robotti.
    Jest on autonomiczny – pracuje bez operatora w ciągłym trybie pracy przez 24 h, również po zmroku i we mgle. To nośnik narzędzi takich jak siewniki, sadzarki, pielniki, opryskiwacze i narzędzia uprawowe. Robot Robotti ma standardowy, trzypunktowy system zaczepu urządzeń (jak traktor) oraz wałek odbioru mocy (WOM), napęd na cztery koła, silnik spalinowy Kubota 75 KM (lub dwa silniki), zbiornik paliwa o pojemności 300 l, bardzo precyzyjny system nawigacji satelitarnej RTK, a także system kamer, czujników i oświetlenia.

  • Osmia Future za ul dla pszczół samotnic Osmia Box.
    Jest to specjalnie skonstruowane siedlisko do hodowli murarki ogrodowej. Jego budowa umożliwia w pełni mechaniczny serwis po sezonie za pomocą urządzenia Apikubot. Powiązana z ulami Osmia Box aplikacja BeeGrow dostosowuje liczbę i rozmieszczenie pszczelich siedlisk na działce w zależności od rodzaju uprawy, kształtu działki i zagęszczenia nasadzeń, tak by zapewnić optymalne zapylenie uprawianych roślin. Zaletą tego systemu jest prostota obsługi – gotowe ule wystarczy rozmieścić w uprawie i zebrać po sezonie.

Wyróżnienie otrzymała firma Agrosimex sp. z o.o. za preparat Rhizosum N plus.
Produkt ten zawiera bakterie Azotobacter salinestris wiążące wolny azot z powietrza atmosferycznego, a także mangan i żelazo. Zalecana dawka gotowego preparatu to zaledwie 25–50 g/ha. Rhizosum N plus można stosować w formie oprysku na glebę albo dostarczać przez fertygację lub nawożenie dolistne.